top of page

Okumaya Devam Edin

Alzheimer, beyin hücrelerinin ölümü ve beyin hacminin azalması ile karakterize, kesin nedenleri bilinmeyen nörolojik bir hastalıktır. Klinik olarak incelendiğinde Alzheimer hastalığı  işlevsel düzeyde ilerleyici bir kötüleşme ile birlikte hafıza ile diğer entelektüel faaliyetlerde belirgin bozulma olarak karşımıza çıkar.  Hastalıkta, beyin hücrelerinde harabiyet ve kayıp söz konusudur. Beynin düşünme, bellek, öğrenme, konuşma, mantıksal düşünme, yargılama, iletişim ve günlük yaşam aktivitelerini sürdürme yetilerinde aşamalı yıkma ve davranışlarda değişikliklere neden olabilmektedir.


Hastalık yavaş ve sinsice  ilerlemekte öyle ki, hasta yakını hastasının davranışlarının yaşlılıktan mı yoksa hastalıktan mı değiştiğini anlayamamaktadır. Ortaya çıkan sorunlar kişiden kişiye değişebilmekte ve hastalığın evresi ile de ilişkili olabilmektedir.

Hastalık yavaş ve sinsice  ilerlemekte öyle ki, hasta yakını hastasının davranışlarının yaşlılıktan mı yoksa hastalıktan mı değiştiğini anlayamamaktadır. Ortaya çıkan sorunlar kişiden kişiye değişebilmekte ve hastalığın evresi ile de ilişkili olabilmektedir.

bottom of page