BİZİ TAKİP EDİN
YALNIZ DEĞİLSİNİZ

YAŞLI YAŞAM MERKEZİMİZ AÇILDI

do my homework assignmentDerneğimizin,  “Bir tuğla da siz koyun” kampanyası kapsamında, bağışlarla yaptırdığı Yaşlı Yaşam Merkezi üç yıl süren zorlu bir sürecin ardından, 2 Ekim 2016 tarihinde muhteşem bir törenle açıldı. Açılışa çok sayıda konuk katıldı.  Merkezin açılışında emek, katkı, destek, gönül  verenler;  açılışta da  bizi yalnız bırakmadılar.    Bir hayalin nasıl gerçekleştiğine tanıklık edenler konuşmalar sırasında göz yaşlarını tutamadılar.

Türkiye Alzheimer Derneği Genel Başkanı Işın Baral Kulaksızoğlu, törende, proje aracılığıyla gönüllülük ile çok büyük işler başarılacağını Türkiye’ye ve dünyaya gösterildiğini belirtti. Merkezin, alzheimer hastaları ve aileleri için önemli bir çalışma olduğunu ifade eden Kulaksızoğlu, şunları söyledi:

“Türkiye’de 600 bin alzheimer hastası ve alzheimer ile uğraşan aile var. Buradaki bu hizmetle, tüm bu ailelere örnek olduk. Bu hizmet pek çok eve huzur, rahat ve keyif getirecektir. Yaşlanan alzheimerlı hastalar zihinlerini kaybettiklerinde yine de şereflerine uygun şekilde bakılacakları bir kuruma kavuştular. Doğru bakıldıklarında mutlu ve keyifli olduklarını hepimiz biliyoruz. Siz de bu kurumda onlara bakılırken mutlu ve keyifli olduklarını göreceksiniz.”

Şube Başkanımız  Aynur Özge de,  3.5 yıllık bir çalışmayla bitirilen merkezin, Türkiye’nin ilk Yaşlı Yaşam Merkezi olduğunu kaydetti. Çok sayıda vatandaşın ve kurumun bağışlarıyla projenin tamamlandığını ifade eden Özge, şunları söyledi:

“Yaşlı Yaşam Merkezimiz, içerisindeki “Aktif Yaşlanma Birimi” ile henüz hasta olmamış büyüklerimiz ve hasta yakınları olmak üzere 250 kişiye kadar sosyal ve psikolojik destek hizmeti verebilecek. “Gündüz Bakım  Birimi” ile 100’ü aşkın erken ve orta evre hastasına,  evlerinden alınıp bırakılarak, sağlık ve sosyal hizmet verebilecek. “Sürekli Bakım  Birimi  ile 60 orta ve ileri evre hastamıza sürekli bakım ve sağlık hizmeti verebilecek.Evde bakım talep eden hastalara evinde de destek verilecek. Merkez,  ülkemizde yaşlı bakımı kavramındaki profesyonel gelişmeler için de teorik ve pratik anlamda önemli bir okul görevi görecek ve  edinilen tecrübelerin paylaşılacak.” Özge, merkezin, sosyal etkinlik açısından zengin olacağını, içerdiği Behiye Aksoy Müzesi, Mehmet Nuri Çil Yaşam Müzesi, Yıldırım Mayruk Terzihanesi ve 3 bin metrekareyi bulan organik tarım hobi bahçesiyle yaşlılara sadece bakım değil kaliteli yaşlanma ve maksimum etkileşim fırsatı sunacağını  da belirtti.

Konuşmaların ardından Kulaksızoğlu ve Özge ile CHP Mersin milletvekilleri Aytuğ Atıcı, Hüseyin Çamak, Serdar Kuyucuoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin Üniversitesi Rektörü Ahmet Çamsarı ve Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen ile katılımcılar tarafından merkezimiz  hizmete açıldı.