BİZİ TAKİP EDİN
YALNIZ DEĞİLSİNİZ

TARSUS ÜLKER AYDIN YAŞLI DAYANIŞMA VE ERİNÇ EVİ

14329985_1191572020902523_2360197673805761181_n12112012_967963283263399_6168181458148675019_n

 

Tüm insanlar için bir ihtiyaç olan “sosyalleşme”, yaşlılar için daha çok ihtiyaç günümüzde.  “Neden?”   derseniz…

Tüm dünyada ve ülkemizde insan ömrünün uzaması ile yaşlı nüfusta artış olmakta;  buna karşın aileler küçülmekte, geniş aileler çekirdek aileye dönüşürken, kadın çalışma hayatına girmektedir. Sonuçta yaşlıların sosyalleşme şansları azalmaktadır.  Onların sosyal, psikolojik ihtiyaçlarını karşılamak ve toplumdan uzak kalmalarını engellemek amacıyla Yaşlı Dayanışma Merkezleri açılması konusuna, Sosyal Sektörler ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü’nce 2007 yılında hazırlanan “Yaşlanma Ulusal Eylem Planı”nda da yer verilmiştir.

Bu bağlamda, T.Alzheimer Derneği Mersin Şubesi ,  ilimizdeki yaşlıların sosyal ilişkilerinin geliştirilmesi, devam ettirilmesi ve  büyüklerimizin kaliteli bir yaşılık dönemi geçirmeleri için  her ilçede hatta her mahallede bir “Yaşlı Dayanışma Evi” açılması için çalışmalar yürütmektedir.

Derneğin Tarsus Temsilcisi olarak , yaşlılar ve alzheimer hastaları için çeşitli çalışmaları yürütürken,  Tarsus Belediyesi Encümen Üyesi Fazilet Özcan’dan  bana bir teklif geldi. Teklif tam da bizim amaçlarımıza uyuyordu. Hayırsever Ülker Aydın’ın, Tarsus’ta yaşlılar için bir mekan yaptırmak istediğini;  Tarsus Belediyesi’nin bu yer için arsa tahsisinin söz konusu olduğunu söyledi.  Projede profesyonel b

ilgiye ihtiyaçları vardı. Ayrıca yapılacak evin daha sonra Derneğimiz tarafından işletilmesini istiyorlardı.  Anılan  konuda  ihtiyaçları  bilen ve bu yönde çeşitli çalışmalar  üreten bir STK olarak seve seve projenin içerisinde olduk.

O zamanki Tarsus Belediye Başkanı  Burhanettin Kocamaz,  Şube Başkanımız  Prof.Dr.Aynur Özge ve Ülker Aydın’la  bu konuda toplantılar  yaptık. Herkesin sorumluluğu tespit edildi  ve çalışmalar başlatıldı. Tarsus Belediyesi tarafından  tahsis edilen arsa “Ülker Aydın Parkı” olarak düzenlendi.  Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can çalışmalarla  yakından ilgilendi. Belediye olarak parkın tamamlanmasında ve çevre düzeninde  özen  gösterdiler. Parkın içerisinde  inşaatına başlanan  “Ülker Aydın Yaşlı Dayanışma ve Erinç  Evi”,    15 Kasım 2014  tarihinde hizmete açıldı.   Dayanışma Evi için bir görevli  atayan Tarsus Belediyesi evimizin giderlerini de karşılamaktadır.

“Ülker Aydın Yaşlı Dayanışma ve Erinç” evinin açılmasıyla biz de  çalışmalarımıza hızla başladık. Tarsus Kaymakamı Hasan Göç’le bu konuda görüştük ve desteklerini istedik. O,  Kaymakamlık olarak bize destek sözü verdi. Milli Eğitim Müdürlüğü, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında öğrencileri Yaşlı Dayanışma Evine gönderecek,  onlar da orada yaşlılarla ilgilenecek. Halk Eğitim’den  gelecek öğretmenler, yaşlılarımıza çeşitli hobi çalışmaları yaptıracak. Tarsus İl Sağlık Müdürlüğü haftanın belirli günlerinde Yaşlı Dayanışma Evi’ne doktor ve hemşire gönderecek. Tarsus’taki diğer STK’lar ile  görüşerek , Yaşlı Dayanışma Evi’nde, onlarla ortak çalışmalar yapabileceğimiz hususunda mutabakata vardık.

Lionslar, Sanat Evi, Kent Konseyi Sağlık Komisyonunu  evimizde ağırladık. Tarsus Amerikan Koleji öğrencileri ve öğretmenleri  bizi ziyaret etti. Ressamlar Derneği  üyeleri haftada iki gün çalısmalarını evimizde yapacaklar.

İlçemizde  faaliyet gösteren, kısa adı TAFAD olan Tarsus Folklor Araştırma Derneği yaşlılarımız için konser verdi. Konsere  çesitli mahallelerden yüze yakın bir dinleyici topluluğu katıldı. Konser bittiğinde konuklarımızın  yüzünde huzuru,  mutluluğu gördük,  amacımıza ulaşmanın büyük hazzını yaşadık.

Cuma günleri  Dayanışma Evimize gelen Değerli Psikolog Olcay Özkara,  büyüklerimizin sorunlarını dinliyor onları büyük ölçüde rahatlatıyor. El işi kurslarımızı  2015/Ocak ayı içerisinde açacağız.   He hafta sonu arkadaşlarla oturup haftalık program hazırlıyoruz tabi büyük heyecanla…    Tarsus’taki muhtarlarla toplanarak,  onlardan hem kendilerinin yardımını  hem de  mahallelerindeki ev hanımlarını organize ederek bize  yönlendirmelerini istedik.  İlerleyen günlerde, Tarsus Belediyesi   tarafından  sağlanacak çayların yanında yaşlılarımıza  pasta, börek, kek  ikram etmek istiyoruz. Bu nedenle ev hanımlarına da ihtiyacımız olacak.

TARSUS için büyük bir hizmet olacağına inandığımız bu faaliyetlerin zaman içerisinde büyük kitlelere ulaşması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Yaşlı  insanlarımızın daha sosyal bir yaşama kavuşması en büyük amacımız. Böylece hem onların daha kaliteli bir yaşam sürmesine katkı  sağlayacağız,  hem de  onların sonsuz tecrübelerinden faydalanma imkanı bulabileceğiz.

“Ülker Aydın  Yaşlı Dayanışma ve Erinç Evi” ile ilgili çalışmalar  şimdilik bu aşamada. İlerleyen bültenlerimizde  çalışmalarımızı  sizlerle  paylaşmaya devam edeceğiz. Darısı diğer ilçelerimizin başına….

NAZAN ŞENGÜL – DİLEK ÖZÜNLÜ – SERAP KERİMOĞLU                                                                                    T.ALZ.DERNEĞİ MERSİN ŞUBESİ TARSUS TEMSİLCİLERİ

12074531_967962936596767_3649277927939286239_n

14344130_1191572144235844_6206348801634538233_n