BİZİ TAKİP EDİN
YALNIZ DEĞİLSİNİZ

PROJELERİN ARDINDAN

 IŞIKLA GÜÇLENEN HAYATLAR PROJESİ

  Fidan Karaçizmeli – Mersin Üni/Sağlık Hizmetleri M.Y.O./Öğr.Görev.

Projenin ilk haftası aileler ile tanışıldı ve ev tespitleri gerçekleştirildi. Daha sonra yapılan ziyaretlerde, yaşlı bireye ve yaşadığı ortama yönelik gözlemler yapılarak ihtiyaçları tespit fidanedilmiştir. Yapılan tespitler doğrultusunda ihtiyaçlar karşılanmaya çalışılmış ve düzenli olarak kontrolleri sağlanmıştır.

Genel olarak köylerde evlerine ziyaret yapılan yaşlı bireylerin kişisel bakım ihtiyacı, düzensiz ilaç kullanımı, sağlık kuruluşuna ulaşmada zorluk ve yalnızlık gibi sorunları yaşadıkları görülmüştür. Sağlık kurumuna gidemeyen, ilaç raporlarını alamayan, evini temizleyemeyen, yemeğini yapamayan, içine kapanık yaşlılarımıza bu konularda yardımcı olunmaya çalışılmıştır. Eğitmenler ve öğrenciler tarafından gerekli olan ihtiyaçları karşılanmaya ve destek olunmaya özen gösterilmiştir.

Öğrenciler tarafındfidanan ailelere yaşlılık ve yaşlı bakımı ile ilgili konular hakkında eğitim verilerek farkındalık kazanmaları sağlanmıştır. Kronik yaşlı hasta bakımı veren bireylerin (eşler, çocuklar vb) yaptıkları işe  (hizmete) ait bilgi eksiklikleri giderilerek,  özgüven kazanmalarına ve sosyal destek almalarına katkıda bulunulmuştur.
Eğitimler sonunda ailelerden olumlu geri bildirimler alınmış ve yapılan ziyaretlerde ihtiyaçların karşılanmış olması ile birlikte gerekli düzenlemelerin sağlandığı da  tespit edilmiştir.

Proje kapsamında olan aile örneklerimizden ilki; 87 yaşındaki erkek hastamız, 5 yıl önce Serebro Vasküler Hastalık geçirmiş ve unutkanlığı başlamıştı.  Son 2 yıldır yatağa bağımlıydı. Beslenme sorunları, işitme ve görme kaybı vardı. Oldukça zayıftı ve deri bütünlüğü bozulmuştu. Sırt, bel altı ve kalçalarının yan taraflarında yatak yaraları oluşmuştu. Havalı yatağa ve yatak içinde bakıma ihtiyacı vardı. Yaşlı bakım öğrencisi, eğitmen gözetiminde yatak düzenini sağladı, yatağa bağımlı hasta bakımı ve deri bütünlüğünü koruma yöntemlerini aileye uygulamalı olarak anlattı. Yatak yaralarına Aile Sağlık Merkezinden temin edilen malzemelerle bakım yapıldı. Hasta için havalı yatak ihtiyacı temin edildi. Bakımın devamlılığı haftalık olarak kontrol edildi. İki hafta sonra yatak yaralarında iyileşme ve hasta bakımında oldukça gelişme olduğu gözlendi.

Proje kapsamındaki diğer ailemiz; 63 ve 53 yaşlarında olan ve yalnız yaşamakta olan  bir çiftti.  53 yaşındaki bayan hastamız son 1 yıldır Demans tanısı almış ve tedaviye başlanmıştı. Ancak ilaçlarını yanlış kullanmaktaydı. Ev düzenleri ve kişisel bakımları çok iyi değildi. Yemek yapamadıkları için beslenme sorunları vardı. Aile Sağlık Merkez
i doktoru ile görüşülerek ilaçları yeniden düzenlendi, kullanımı kendilerine tekrar edilerek anlatıldı. Evde ziyaret günlerinde düzenlemeler, temizlik ve yemek yapıldı. Her iki yaşlımıza günlük yaşamlarında uygulayabilecekleri egzersizler gösterildi. Kendi kendilerine ihtiyaçlarını karşılayabilecek uygulamalar yaptırıldı. 4. hafta ziyaretimizde ev içinde daha aktif hareketleri olduğu ve beslenmeleri ile ilgili sorunlarının azaldığı gözlendi. Aile Sağlık Merkezi’ ne öğrenciler eşliğinde yürüyüş yapılarak gidildi ve kontrolleri yaptırıldı.

Bu projenin sonunda, yaşlı bakımı veren ailelere yaşlılık, yaşlı bakımı ve gereksinimleri konusunda farkındalık kazandırıp yaşam kalitelerine katkı sağlanmıştır. Böylece, yaşlılıkta ortaya çıkan fizyolojik, psikolojik ve sosyal değişikliklerin önceden tanınması sağlanarak gerekli durumlarda yaşlının tedavisi başlanmıştır. Dolayısıyla yaşlı bakım eksikliği nedeniyle ortaya çıkabilecek komplikasyonlar önlenmeye çalışılmıştır. Bu arada yaşlı bireylerin bakımının planlanmasına ve aile üyelerinin bilgi ve sosyal olarak desteklemesine katkıda sağlanmıştır. Ek olarak yaşlılar, karşılaştıkları sorunlar için tıbbi ve sosyal kurumlardan nasıl yararlanacakları konusunda bilgilendirilmiştir.

Projemizin diğer önemli bir yararı ise, yaşlı bakımı konusunda eğitim alan öğrencilerimizin, sahada yaşlı bakımı hizmetlerinin yürütülmesi konusundaki farkındalıklarının arttırılması olmuştur. Mesleklerinin önemini ve manevi güzelliğini kavrayan öğrencilerimizin ruhsal gelişimlerine ve iş disiplinlerinin gelişmesine katkı sağlanmıştır.isikla