BİZİ TAKİP EDİN
YALNIZ DEĞİLSİNİZ

Mersin 8. Alzheimer Eğitim Kampı Başlıyor

Şubemizin bu yıl 8.sini düzenlediği Alzheimer Eğitim Kampı, 3 Kasım 2017 tarihinde başlıyor. Üç gün sürecek kampa, hastalar, hasta yakınları, hekimler, konularında uzman eğitmenler, gönüllüler ve gençler katılacak.

Şube Başkanımız  Prof.Dr.Aynur Özge kampları şöyle anlatıyor:

“Alzheimer Eğitim Kampları’nı 2008 yılında Mersin’de başlattık. Türkiye’de bir ilkti. Artık geleneksel hale getirdiğimiz kamplarımız, bir nevi sevgi ve bilgi panayırı oluyor. Gençlerin enerjisiyle, yaşlılığın bilgeliğini  buluşturduğumuz noktada, kamplarımız  kah hasta yakını, kah gönüllü, kah eğitmen , en çok da orta yaşa yarıyor. Yolunu bulmak ve hayatına yeniden anlam katmak için,  ‘Beni kimse anlamaz’ diye girilen kapıdan  “Yalnız değilim.”  diye çıkarken, zor zamanlarda kullanılacak birkaç replik de akılda tutuluyor, ilk fırsatta kullanılmak üzere…  Çağın  vebası olarak görülen Alzheimer hastalığının, hastalar üzerinde çok büyük etkisi olsa da, hasta yakınları bu süreçten daha fazla etkileniyor.  Biz bu eğitimlerle hasta yakınlarını güçlendirip desteklerken, daha pek çok amacımızı da gerçekleştirmiş oluyoruz. Bunlar:

  • Toplumda  alzheimer ile ilgili farkındalık yaratma,
  • Hastalıkla ilgili sorunları  saptayarak,  çözüm  bulmaya çalışma,
  • Alzheimer konusunda  uzman-  konuşmacıların bilgilerinden yararlanma,
  • Alzheimer hastalarının gönüllü arkadaşlarımız ve gençlerimiz  gözetmenliğinde sosyal ve zihinsel aktiviteler yapmalarını sağlamak ,
  • Bakım verenleri , hasta bakımı ve hastaya yaklaşım  konularında bilinçlendirme ve hayatlarını bir nebze kolaylaştırma,
  • Hasta yakınları arasında bilgi paylaşımı sağlama,
  • Şubeler arası iletişimi sağlama,
  • Gençlerle büyüklerin  kaynaştırılmasını  sağlayarak nesillerin birbirlerini anlamasını sağlama.
  • Kampa katılan herkesin bilgi dağarcığına bir şeyler katma. “

Kampta uzmanlarca hasta yakınlarına ve hasta yakınlarına  bilgiler  verilirken, başka bölümlerde de, öğrenciler   tarafından hastalara müzik-ritim  terapisi, sanat terapisi çalışmaları  yaptırılacak; eğlenceler düzenlenecek. Ayrıca bakım verenlere, maket üzerinde uygulamalı hasta bakım eğitimi   verilecek.

Bir kısmı Mersin Büyükşehir Belediyesi  Macit Özcan Spor Tesisleri’nde, bir kısmı da Derneğimizin    Yaşlı Bakım Merkezi’nde  gerçekleştirilecek programlara katılmak için rezervasyon gerekiyor.

(Tel.0.324.332 00 05-07 — 0.538.516 69 99 )