BİZİ TAKİP EDİN
YALNIZ DEĞİLSİNİZ

HOGEWEYK ALZHEIMER KÖYÜ BİLİMSEL EĞİTİM PROGRAMI

T.Alzheimer Derneği Mersin Şubesi ve Polpharma Sağlık Ürünleri San.Ve Tic. A.Ş. işbirliğiyle düzenlenen Bilimsel Eğitim Proğramı kapsamında; 20 Nöroloji Uzmanı , Hollanda’nın Weesp kasabasında, Alzheimer hastaları için kurulmuş olan Hogeweyk Alzheimer Köyü’ne gidiyor.
Yaşlı Yaşam Merkezimizin Müdürü Dr.Emine Kaygılı’nın da katılacaği proğram kapsamında, doktorlar 4-6 Mart 2017 tarihleri arasında Alzheimer Köyünü ziyaret ederek, köydeki yaşam koşullarını ve sosyal yaşam alanlarını inceleyecekler. Ayrıca Alzheimer&Demans Hastası Bakımında Multidisipliner Yaklaşım konusunda bilgilerini artıracaklar.
ALZHEIMER HASTALARI VE HASTA YAKINLARI İÇİN FARKLILAŞMIŞ BİR YAŞAM ALANI: HOGEWEYK ALZHEIMER KÖYÜ
Yaşam süresinin uzaması ile beraber insidansı artan Alzheimer Hastalığı’nın tedavisinde, hasta bakımını iyileştirmeye ve yaşam kalitesini arttırmaya yönelik çalışmalar ve araştırmalar her geçen gün çok daha fazla önem kazanmaktadır. Tüm bu gelişmeler göz önüne alındığında, Hogeweyk Alzheimer Köyü’nün Alzheimer Hastalarına şu ana kadar dünyada bir başka benzeri daha bulunmayan bir yaşam biçimi sunmayı hedeflediği bilinmektedir. …
Amsterdam yakınlarında, Alzheimer ve Demans Hastalarına özel olarak kurulan bu köyün şu ana kadar benzeri görülmemiş birçok özelliği bulunmaktadır; 2009’da inşaatı tamamlanan köyde, 152 Alzheimer hastası bulunmaktadır. 57-95 yaş grubundakilerin yaşadığı “Hogeweyk“de, sakinlerinin güvenliği ve takibi açısından, olası kontrolsüz çıkışlarını engellemek amacıyla tek çıkış bulunmaktadır. Normal bir köyde bulunan ve hayatlarını idame ettirmek için gerekli olan her türlü market, kafe vb. ve bunlara ilave olarak toplam 23 adet ev bulunmaktadır. Köyün sakinlerinin tüm ihtiyaçları deneyimli bir sağlık ekibi ve bakıcılar tarafından karşılanmaktadır. Köy içerisinde motorlu herhangi bir taşıt bulunmadığı için kaza tehlikesi de en aza indirgenmiştir.
Hogeweyk, tamamen benzersiz ve farklı bir yoldan hasta bakımının sağlandığı, bir demans hastasının ihtiyaç duyduğu, gerekli ve uygun bakım ve hizmeti alabildiği ve hayatına sağlıklı bir bireyden farkı olmaksızın devam edebildiği bir ye olma özelliğini taşımaktadır. En büyük öncelik yaşamaktır. Her ev, kendi kendisine yetebilmektedir. Burada yaşayan Alzheimer hastaları, sağlıklı bireyler yaşam alanlarında nasıl güvenli bir şekilde dolaşıyorlarsa, Hogeweykde de aynı şekilde birey olarak tek başına hareket etme özgürlüğüne sahiptirler. Hogeweyk Hemşirelik bakımı vizyonu, toplum içerisinde yaşamak için gerekli olan neye ihtiyaç var ise oradan işe başlamaktadır.
Köy içerisinde yaşayan sakinler, beraber yaşamak için benzer fikirler, normlar ve değerler içerisinde hayatlarına devam ederken, aynı zamanda el sanatları, yerli, kültürel vb. farklı yaşam tarzlarının da sunulduğu köyde yaşamını sürdüren köy sakinleri, sağlıklı oldukları günlerde yaşadıkları yaşam tarzına en uygun bulduğu yaşam tarzını seçebilmektedir. Tesis sakinleri yaklaşık 250 kişiden oluşan bir sağlık ekibi tarafından her an kontrol altında tutulmaktadır. Böylece geriatri uzmanları ve bakıcılar, her anlarında tesis sakinlerinin yanında olmakta, herhangi bir rahatsızlık anında müdahale edebilecek kadar hastaların hayatlarında kalmaktadır. Sonuç olarak; Alzheimer Köyü’nde, 7/24, 152 kişiye hizmet veren, sürekli etrafta bulunan doktorlar, hemşireler ve uzmanlar sayesinde tam kapsamlı bir bakım hizmeti sunulmaktadır. Hogeweyk, yalnızca Alzheimer ve Demans hastalığının son evrelerindeki hastaları tesislere kabul etmektedir. Köyün en temel amacı hastalara en iyi bakımı sunarak, yaşam kalitesini arttırmaktır. Sonuçlara bakıldığında başarıya ulaştıkları görülmektedir. Hogeweyk, birbirinden farklı ve her biri başarıya ulaşmış pek çok hasta öyküsüne sahip, dünyada eşi benzeri olmayan benzersiz bir Alzheimer Bakım Merkezi olma özelliğini taşımaktadır.
Hogeweyk’de gerçekleştirilmesi planlanan organizasyon;
• hastaların yaşam kalitesini arttırmak, hastalığın kötüye gidişini yavaşlatmak ve özellikle davranış bozuklukları belirtilerini en aza indirgemek adına, benzersiz bir bakım sürecinin uygulandığı Hogeweyk’deki deneyimlerin paylaşılabileceği,
De-Hogeweyck• multidisipliner bir yaklaşımla ülkemizde böyle bir hasta bakımı yaklaşımının ne şekilde hayata geçirilebileceği ile ilgili bilgilerin edinilebileceği organizasyon olma özelliğini taşımaktadır.
 
HOGEWEYK ALZHEIMER KÖYÜ BİLİMSEL EĞİTİM PROGRAMI
04 Mart 2017 CUMARTESİ
11.05 TK İle Amsterdam’ a hareket
13.50 Yerel saat ile Amsterdam’a varış. Otele transfer.
15.00 Otele varış & odalara yerleşme
19.30 Akşam yemeği
05 Mart 2017 PAZAR
09.00 Hogeweyk – Alzheimer Köyü Bilgilendirme Toplantısı:
Hogeweyk Alzheimer Köyü Bakım Ekibi yetkilileri ile beraber yapılacak olan; hastalara sağlanan farklı yaşam tarzları, hasta odaklı bireyselleştirilmiş bakım&tedavi yaklaşımları, Alzheimer hastalarının bakım&tedavisinde temel hedefler ile ilgili bilgilendirme ve deneyim paylaşım toplantısı.
12.30 Öğle yemeği.
14:00-14.30 Alzheimer hastalığı tedavisinde akılcı ilaç kullanımı oturumu
19.30 Akşam yemeği
22.00 Otele dönüş
06 Mart 2017 PAZARTESİ
11.00 Hogeweyk Alzheimer Köyü’ne hareket& varış.
11:30 Yetkililer tarafından karşılanma ve brifing.
12:00 Gruplar halinde Alzheimer Köyü’ndeki yaşam koşullarının incelenmesi. 13:00 Farklı Yaşam Tarzlarına ait farklı birkaç ev ve köyde bulunan tüm sosyal yaşam alanlarının incelenmesi.
14:00 Alzheimer&Demans Hastası Bakımında Multidisipliner Yaklaşım: Deneyim Paylaşımı.
15:00 Sorular & Cevaplar
15.30 Köyden ayrılış.Amsterdam havalimanına dönüş
16.15 Havalimanına varış
18.30 TK ile İstanbul‘a hareket.
23.00 Yerel saat ile İstanbul’a varış