BİZİ TAKİP EDİN
YALNIZ DEĞİLSİNİZ

DİĞER DEMANS SEBEPLERİ

  • aciklamali-beyin-resimleri-0Vasküler demans. Demansın en yaygın ikinci türü olan vasküler demans beyninize giden kan damarlarında azalan veya bloke kan akışına bağlı beyin hasarının bir sonucu olarak meydana gelir.Kan damarı sorunlarına inme, kalp kapakçığı enfeksiyonu (endokardit) veya diğer kan damarı (vasküler) hastalıkları neden olabilir.Semptomlar genellikle aniden başlar ve genelde yüksek tansiyonlu insanlarda veya geçmişte inme veya                                                                                                  kalp krizi geçirmiş insanlarda meydana gelir.
  • Lewy gövde demansı. Lewy gövde demansı demanslı insanların yaklaşık %10 ila 22’sini etkileyerek onu demansın en yaygın türlerinden biri yapar. Lewy cisimcikleri olarak adlandırılan protein kümelerinin beyinde birikimi bunamaya yol açar.Bu demans  yaşlanmayla daha yaygın hale gelİir.
  • Frontotemporal demans. Demansın bu az yaygın nedeni Alzheimer hastalığından daha erken yaşta, genellikle 40 ile 65 yaş arasında meydana gelme eğilimindedir. Frontotemporal demansın bulgu ve semptomları uygunsuz davranışlar, dil sorunları, düşünme ve konsantrasyon zorluğu ve hareket sorunları içerebilir.
  • Parkinson hastalığı da alzheimer benzeri bir bunamaya yol açabilir. VİDEO İÇİN tıklayınız.