BİZİ TAKİP EDİN
YALNIZ DEĞİLSİNİZ

CUMHURİYET VE ATATÜRK

30.10.2017 tarihli söyleşimizin konusu  “Cumhuriyet ve Atatürk”; konuğumuz Fethi Karaduman idi. Cumhuriyet ve Atatürk konusunda kitapları da bulunan, katılımcılar tarafından ilgiyle dinlenen Fethi Bey konuşmasında şunları söyledi:

“Cumhuriyetin nasıl kurulduğunu anlamak için Osmanlı’nın son dönemine ve neden çöktüğüne bakmak gerekir. O dönemde, Rönesans ve Sanayi Devrimi, Avrupa Devletlerini geliştirirken Osmanlı Devleti bu yeniliklere ilgi gösterememiş, geri kalmıştı.

Sanayi devriminden itibaren batılı ülkeler, özellikle İngiltere ithalatına sınırlar koyup ekonomisini korumaya çalışırken, 1838 yılında imzalanan Baltalimanı antlaşmasıyla birlikte biz tersine davrandık, ekonomimizi dışarıya açmaya başladık. Dış borçlanma arttı, yabancılara toprak satışı yapılmaya başlandı. Duyunu Umumiye ile dış borçlarımıza karşılık gelirlerimize el kondu. O dönemde ilk borsayı kuran Galata Bankerleri Osmanlıya borç verecek kadar güçlendi. 1883 yılında, tuz ve tütün tekelini yöneten Reji dönemi başladı. Ülkede eğitim, sanayi, bilim yoktu. Okuma yazma oranı çok düşüktü.Balkan savaşları neticesinde, Balkan topraklarının tamamına yakınını kaybetmiştik.

Böyle bir ortamda, Atatürk ve silah arkadaşlarının başlattığı mücadele 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başladı, 3,5 yıl sürdü. Bu çok zorlu süreçte Atasına inanan umutsuz ve bezgin Türk Ulusu, O’nun önderliğinde destan yazdı ve çok zorlu bir savaştan sonra düşmanları yurdumuzdan kovduk.

Laik Cumhuriyetin temelleri daha Kurtuluş Savaşının başlarında atılmaya başlanmıştı. Kurtuluş Savaşının ardından, çağdaş bir topluma ulaşılabilmesi için devrimler art arda hayata geçirildi. Atatürk bağımsızlığın güçlü ekonomiden geçtiğini öngörmüştü. Cumhuriyetin kurulmasından sonra ekonomide , sanayide, sağlıkta, eğitimde, kültür-sanatta büyük gelişmeler yaşandı.

Tarihi bilmemiz gerekir. Tarih bilinci olmaksızın ne bugünü anlarız, ne de geleceği sağlam temeller üzerinde atabiliriz. “ Değerli konuğumuz Fethi Karaduman’a tekrar teşekkür ediyoruz. Gelecek haftaki söyleşimizde buluşmak üzere…

IMG_20171030_1308521