BİZİ TAKİP EDİN
YALNIZ DEĞİLSİNİZ

ALZHEİMER NEDİR?

c4e_shutterstock_197889566

Alzheimer hastalığı bir  demans  (halk arasında bunama) hastalığıdır. .Ancak, alzheimer eşittir demans demek değildir. Çünkü demansın başka nedenleri de olabilmektedir.  Alzheimer, demansın yaklaşık % 70’ini oluşturmaktadır. .

Alzheimer, beyin hücrelerinin ölümü ve beyin hacminin azalması ile karakterize, kesin nedenleri bilinmeyen nörolojik bir hastalıktır. Klinik olarak incelendiğinde Alzheimer hastalığı  işlevsel düzeyde ilerleyici bir kötüleşme ile birlikte hafıza ile diğer entelektüel faaliyetlerde belirgin bozulma olarak karşımıza çıkar.  Hastalıkta, beyin hücrelerinde harabiyet ve kayıp söz konusudur. Beynin düşünme, bellek, öğrenme, konuşma, mantıksal düşünme, yargılama, iletişim ve günlük yaşam aktivitelerini sürdürme yetilerinde aşamalı yıkma ve davranışlarda değişikliklere neden olabilmektedir.

Hastalık yavaş ve sinsice  ilerlemekte öyle ki, hasta yakını hastasının davranışlarının yaşlılıktan mı yoksa hastalıktan mı değiştiğini anlayamamaktadır. Ortaya çıkan sorunlar kişiden kişiye değişebilmekte ve hastalığın evresi ile de ilişkili olabilmektedir.

UNUTKANLIK VE ALZHEİMER tıklayınız

DEMANS VE ALZHEİMER NEDİR? tıklayınız.

ALZHEİMER HASTALIĞI PLAKLAR VE YUMAKLAR  tıklayınız.