BİZİ TAKİP EDİN
YALNIZ DEĞİLSİNİZ

ALZHEİMER EĞİTİM KAMPINDAN GERİYE KALANLAR

Şubemiz tarafından her yıl düzenlenen Alzheimer Eğitim Kamplarının 7.sinin  farklı  ve heyecan verici bir anlamı vardı.  Çünkü  bu yılki  etkinlik,  yıllardır hayalini kurduğumuz, kısa bir süre önce açılışı yapılan Yaşlı Yaşam Merkezimizde ilk kez gerçekleşti. Bu durum,  dernek yöneticilerini, üye ve gönüllüleri olduğu kadar;    İzmir, İstanbul, Denizli, Gaziantep, Dinar ve Adana’dan gelen,   Yaşlı Yaşam Merkezimizde konuk ettiğimiz 30 a yakın konuğumuzu da heyecanlandırdı.  Bizler ayrıca onları konuk etmenin heyecanını ve sevincini yaşadık.

18-20 Kasım 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilen kampa, –  her yıl olduğu gibi-  hastalar, hasta yakınları, doktorlar, eğitmenler, gönüllüler ve gençler katıldı.     

Şube Başkanımız Prof. Dr. Aynur Özge’nin konuşmasıyla açılan kampta, hasta yakınları için konularında uzman kişilerce çeşitli  konuşmalar yapılırken, ayrı bir salonda  da aile hekimleri; kendilerine çeşitli uzmanlar tarafından yapılan sunumlarla Alzheimer hakkındaki  bilgilerini güncellediler.

Çağ Üniversitesi öğrencileri hem konuşmaları dinleyerek bilgilerini artırdılar, hem de hastalarla vakit geçirerek,  YYM uzmanlarının eşliğinde yaptırılan çeşitli aktivitelere katkıda bulundular. Sabah egzersizleri ve yürüyüşlerle   günlük programlarına başlayan hastalara;  emoji yastık, obje boyama gibi çeşitli çalışmalar yaptırarak, birlikte oyunlar oynadılar.  

  • Yelda Sanat Merkezinin katkılarıyla gerçekleştirilen ”Ritim Terapisi” ,
  • Orhan Tural‘ın rehberliğinde yapılan ”Ebru Çalışmaları”,
  • Nuri Dağdelen’le yapılan “Oryantring Sporu”,
  • Fidel Öntaş’ın “Rölyef Çalışmaları”,
  • Aktif Yaşlanma Birimi’nde yapılan Mefruşat, El Sanatları Kursları ilgiyle karşılandı.  

Metin Çıtak Yönetimindeki Mezitli Sanat Evi Müzik Grubu eşliğinde şarkılar söylendi. Ayrıca Sanat Evimiz gönüllüleri  tarafından   üretilen hediyelik eşyalar satışa sunuldu.   Sağlıklı Yiyecekler Kursu Öğretmenimizin ve gönüllülerimizin yaparak  ikram ettikleri yiyecekler büyük beğeni kazandı. 2. günün sonunda Mersin dışından gelen konuklara Mersin’in tarihi ve turistik yerleri gezdirildi.

Kampla ilgili bilgi veren  Şube Başkanımız Aynur Özge:   

 Bu Kamp süresince Hastalar  Merkezimize gelip, isterlerse gün boyu kalıp akşam evlerine gittiler; isterlerse gece de aileleriyle kalıp destek aldılar.  Hastalarla gün boyu, muhteşem bir enerji ve sevgiyle üniversite öğrencileri ve uzmanlar ilgilendiler. Hastalar burada güvende iken, hasta yakınları ve bakıcılar da; yurdun dört bir yanından gelen uzmanlar tarafından gün boyu eğitimler alıp, hastalarının neden farklı davrandığını ve kendilerinin neler yapması gerektiğini öğrendiler. Aynı zamanda yalnız olmadıklarını anlayan hasta yakınları, katıldıkları bu güzel ailede, omuzlarına dokunan dost elini hissettiler.

 Etkinliğe katılan hekimler de birbirinden değerli uzmanlardan alzheimer hakkındaki bilgileri güncelleme fırsatı yakaladılar. Ve gönüllüler… Hiçbir ücret alınmadan, profesyonel organizasyon desteği olmadan gerçekleşti bu kamp. Yüzlerce katılımcı gönüllülük esası ile eğitim aldı ve Mersin’i tanıyarak ayrıldı kamptan” dedi.

7.Alzheimer Eğitim Kampımızın gerçekleştirilmesine katkı veren başta Mersin Büyükşehir Belediyesi olmak üzere tüm kişi, kurum ve kuruluşlara gönülden teşekkür ediyoruz.