BİZİ TAKİP EDİN
YALNIZ DEĞİLSİNİZ

21 EYLÜL DÜNYA ALZHEİMER GÜNÜ

       BASIN DUYURUSU
Aktif Yaşlanın Alzheimer Olmayın!
Günümüzde tüm dünyada yaşlı nüfusun artmasına paralel olarak Alzheimer hastasının sayısında da belirgin artış olduğu biliniyor. Hastalıkla ilgili en önemli risk faktörü yaşlanmadır; fakat her yaşlanan bireyde Alzheimer Hastalığı görülecek diye bir kural yok. Beyni ve vücudu ne kadar aktif tutarsak Alzheimer riskinden o kadar uzaklaşırız. En tehlikelisi de erken yaşta sakin bir yaşama geçmek yani beyni emekliye sevk etmektir. Çalışma şartlarının ağır ve yorucu stres dolu temposundan kaçmak amacı ile çok erken yaşlarda emekliye ayrılarak durağan bir yaşam seçenle farkında olmadan bu hastalığa davetiye çıkarırlar.

        Her türlü zihinsel ve fiziksel egzersiz beyinde yeni devreleri çalıştırır. Her yeni devrede belleğin güçlenmesine katkıda bulunur. Aktif devreler ile bezenmiş bir beyin için keyifle yapılan her türlü aktivitenin faydası vardır. Spor yapmak, bahçe işleri ile uğraşmak, yeni ilgi alanları geliştirmek ve tüm bunları yaparken yalnız olmamak en önemli koruyucu Alzheimer hastaları için. Günlük yaşamı olabildiğince keyif verici hale getirmek, bunu yaparken de beyni aktif tutacak bulmaca veya sudoku, çözmek, kelime bulma oyunu gibi strateji gerektiren oyunlar oynamak, müzik aleti çalmak, düzenli kitap ve gazete okumak çok yararlıdır. Ancak bunlar bir başkasıyla paylaşılarak yapılırsa beyindeki etkisi katlanarak daha olumlu hale geliyor.
Türkiye Alzheimer Derneği Mersin Şubesi yıllardır yürütülen Aktif Yaşlanma çalışmalarına ve 2 Ekim de açılışı yapılacak olan Yaşlı Yaşam Merkezi’ne dikkati çekmek için bu yılın temasını “Aktif Yaşlan Alzheimer Olma” şeklinde belirledi. Dernek 21 Eylül de Tarsus Ülker Aydın Yaşlı Dayanışma Evi’nde Tarsus Belediyesi işbirliği ile 14-17 saatleri arasında yapılacak keyifli etkinlikler dizisi üzerinden konuya dikkat çekiyor. Aynı zamanda yakında açılacak olan Mezitli Aktif Yaşlanma Evi’nin müjdesini veriyor. En önemlisi de ülkemizde bir ilk olma özelliğine sahip, yılların emeği ile hayata geçirilen Yaşlı Yaşam Merkezi’nin 2 Ekim 2016 tarihindeki açılışının heyecanını tüm kamuoyu ile paylaşıyor. Yaşlı Yaşam Merkezinde aktif olarak ‘’yaş almak isteyen ‘’ bireylere sağlıklı yemek pişirme, takı tasarımı, ahşap boyama, kumdan heykel yapımı, çağın teknolojisine adaptasyon eğitimleri, zeka oyunları, oryantring, drama eğitimi, sinema günleri, koro ve müzik- ritim çalışmaları, grup ve bireysel terapiler, nefes egzersizleri, spor aktiviteleri,doğa ve kültür gezisi etkinlikleri gibi bir çok etkinliği yaparken Alzheimer Hastalığı’ndan uzak kalmanın sırları verilecek.
Ne demiş atalarımız, “İşleyen Demir Alzheimer Olmaz!”

Türkiye Alzheimer Derneği Mersin Şubesi adına
Prof. Dr. Aynur Özge